Prędzej czy pożniej następuje moment przeniesienia instalacji wordpress na nowe środowisko. Czy to z lokalnego środwiska na serwer klienta, czy podczas ogólnej zmiany serwerów. Warto zapoznac się nie zawodnym manulanym sposobem na migracje strony wordpress.

Wordpress napędza podobno już 60% internetu, ma bardzo duży zasób wszelkiego rodzaju pluginów i dodatkowych modulów, na wordpress "store" znajdziecie mnóstwo pluginów do migracji, ale większośc tych bezpatnych nie daje sobie rądę z szybkim i bez stresowym transferem strony na inne środowisko.

Dlatego warto nauczyć się jak to robić samemu. Kroków do przebycia nie ma za dużo.  Czas calej operacji to okolo 15 min. Nie licze tutaj czas potrzebnego na sam download i upload z dysku twardego.


Przygotowanie do migracji.

 1. Skopjowanie plików lokalnych / serwerowych na wlasny dysk twardy za pomocą klienta FTP[1]
 1. Wyknonanie kopii zapasowej bazy danych MySQL

Migracja

 1. Kopiujemy pliki z dysku twardego na serwer docelowy (folder: public_html)

Obecnie średnia instalacja wordpress to okolo 5000 / 6000 plików. Transfer może potrwać parę ładnych minut. Jednkaże w tym czasie.

 1. Wykonujemy eksport tabel z bazy MySql (serwer lokalny).

Ze wzgęldu że zazwczaj pełna kopia bazy danych zawiera polecenie create database, na większości oferowanych hostingach w Polsce z jakimi się spotkałem użytkownik nie ma praw do tworzenia własnyc tabel z poziomu MySql / PHPAdmin

 1. Tworzymy nową bazę danych na serwerze docelowym (zazwyczaj przez panel admnistracyjny hostingu) po zalogowaniu wybieramy baze danych a następnie przeprowadzamy import tabel z wcześńiej pobranego serwera lokalnego / początkowego.

Opcjonalnie
4. Zmiana adresów url ze starej domeny na nową wykonujemy za pomocą następujących poleceń sql;

  
    

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.oldurl', 'http://www.newurl') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl'; UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.oldurl','http://www.newurl'); UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.oldurl', 'http://www.newurl'); UPDATE wp_postmeta SET meta_value = replace(meta_value,'http://www.oldurl','http://www.newurl');

warto upewnić się że początki nazw tabeli (wp_ , wptr_ ) zgadzają się z tymi z importowanej tabeli.

Warto też poszukać we wszytskich tabelach nasz stary url, mogą pozostąc jakieś niedobitki.

 1. Konfiguracja pliku wpconfig.php

Szczególnie interesują nas wartości dotyczące bazy MySql.
Ustawiamy nowgo hosta, użytkownika, hasło.
Sprawdzamy czy wszytskie śćieżki dodatkowych plików / konfiguracji mają własciwy adres (wp-cache, wordfence, inne)

 1. Sprawdzamy plik .htaccess, czy zawiera własciwy adres redirect.

Instalacja już powinna być w pełni przeniesiona, warto jednak użyć firefox albo chrome dev tools i sprawdzić w zakładce sięc czy jakiś plik przypadkiem nie zgrywa się ze starego serwera. 1. Polecam niezawdonego klienta ftp filezilla ↩︎