Co to AMP ?

AMP to framework do budowania stron publicystycznych na urzadzenia mobilne. Technologia mocno wspierana przez Googla. Wyznacza się często charakterystycznym znaczkiem pioruna przy wynikach wyszukiwania.

Na tej technologii stron mobilnych opierają się tacy giganci jak New York Times czy Huffigton post.

Accelerated Mobile Pages opiera się na pobieraniu skryptów js potrzebnych do wyswietlenia strony z serwerów zewnętrznych Googla (CDN). Użycie cdn'u (content delivery network) zazwyczaj powoduje świetny czas ładowania stron, ze względu na to że raz juz sciągnięty plik js służy do odczytania wszytskich pożniejszych stron AMP.

Zastosowanie tej technologii wcale nie wiąże się z uzyskaniem 100 / 100 w teście google speed. Większość stron AMP z ze wzgledu na np reklamy, slidery z innymi postami oscyluje w wartościach 60 - 90. Osięgniącie bardzo dobrych wyników może okazać się niemożliwe ze względu na to, że na starcie mamy problem z kodem AMP który blokuje renderowanie strony.

AMP to można powiedzieć pełnoprawny framework, ma własne stałe komponety, własne style css mogą być pisane tylko inline bezpośrednio w dokumentcie,
nie dozwolone dozwolone jest pisanie dodatkowego java scriptu niż ten ktory jest oferowany w rożnego rodzaju modułach; karuzela, social share, navbar, komentarze ... . Dużo html'owskich tagów ma swoje odpowiedniki i dodatkowe zasady przez co proces walidacji stron AMP może okazać się mozolny.

Tylko bezbłedna strona AMP przechodzi walidacje AMP i Googla, w tem sposób stając się "piorunem" w internecie.

Korzyści AMP

"Instant artciles" czyli strony zbudowane na Accalarated Mobile Pages są traktowane priorytetowo w wynikach wyszukiwarkach google wyświetlanych na urządzeniach mobinych. Już od dawna wyszkuiwarka google stawia nadrzędnie wszytskie strony z podejściem "Moblie first". (50% zapytań w wyszukiwarkę Google pochodzi z urządzeń mobilnych), teraz z najnowszą odsłoną algorymtu Google Speed, który będzię ustalał wyniki wyszukiwań także po szybkości ładowowania strony, technologia AMP może okazać się pewnym sposobem na trzymanie poziomu dużej szbkości i jakości stron na urządzeniach moblinych.

Dodatkowo dzięki AMP możemy wyświetlić np. karuzelę naszych artukulów w wyszukaniach google Zastosowanie AMP ma bardzo pozytywny wpływ na pozycjonowanie całej strony, dlatego też tak chętnie jest ten format wykorzystywany przez domy mediowe.

Jaki CMS pod AMP ?

Strony AMP maja prosty jedno kolumnowy layout(chociaż nic nie przeszkadza aby zapisać inline wersji na komputer), przez to są dość łatwe i szybkie w budowie. Osobiście pracowałem nad stronami AMP które były kontrolowane przez Wordpress i Ghost.js. Wordpress i AMP potrzebują trochę czasu aby przejść walidacje, nie wszystkie szablony będą współpracować z darmową i dość często aktualizowana oficjalna wtyczka AMP. Ghost.js ma wbudowaną wersję AMP w swój system, a edycja szablonu jest bardzo prosta. Zdecydowanie polecam użycie tej platformy do rozwijania stron AMP.

O czym warto pamiętać ?

  1. Przedewszytskim walidajca AMP, bez poprawnej walidacji, nasza strona jest zwykła strona HTML i nie uzyska lepszego traktowania od Google.

https://validator.ampproject.org/

  1. Konfiguracja schema stron AMP, użyj narzędzia Google do walidacji danych strukturlanych https://developers.google.com/structured-data/testing-tool/ aby upewnić się że wszytskie dane się zgadzają, inaczej karuzela i dodatkowe opcje nie bedą się pokazywały w wynikach szukania.

  2. Nie zapomnij zainstalować modułu Google Analytics jeżeli chcesz obserwować swoje strony AMP.

Oficjalna strona AMP: https://www.ampproject.org/
Opis modułów i przykłady zastosowań: https://ampbyexample.com/

Jeżeli ktoś bylby zainteresowany integracją AMP do swojej strony, lub chciałby zacząć tworzyć artykuły w tej technologii dajcie znać na info@spaceout.pl. wiecej informacji na https://spaceout.pl