Chciałbym się podzielić z wami historia powstawania strony https://parkcentralny.pl. Jest to inicjatywa stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa mająca na celu promocje i w końcu implementacje idei Parku Centralnego w Warszawie.

Idea ...

Idea jest prosta, zamiast brzydkiego molochu i parkingu jaki teraz znajduje się w Warszawie wokół Pałacu Kultury, zróbmy park. Jednym z głównych pomysłodawców idei i samej strony internetowej jest aktywista i były radny dzielnicy śródmieścia Jan Śpiewak. Zgłosił się on do mnie czy pomogę mu zrealizować tą idee.

Strona powstała w dość szybkim czasie gdyż "spieszyłem" się na urlop jako że stowarzyszenie WMM posiada własny serwer na nazwa.pl, nie wchodziły w grę żadne bardziej rozbudowane aplikacje czy frameworki. W takich chwilach sięgam zawsze po nie zawodnego lecz dość "topornego" Wordpressa.

Budowa

Z materiałów pod stronę dostałem sławną już chyba na internecie wizualizacje parku centralnego oraz pare innych wizualizacji. Styl, typografia oraz układ to już moja sprawka. Organizacji zależało głównie na przekazaniu podstawowych informacji dotyczących idei Parku Centralnego oraz możliwości zbierania wirtualnych podpisów pod petycją do prezydent M.St Warszawy.

Budowa strony z bardzo krótkim terminem (całe 2 dni), wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, w takich ekstremalnych sytuacjach sięgam po "site buildera". Jakiś czas temu udało mi się wykupić licencje no-limit na wtyczkę i theme Divi. Dość rozbudowany site builder, którego zaletą jest tworzenie stron w kreatorze wizualnym. Praca w takim trybie wraz z zainteresowanymi stronami (czytaj klient) jest dynamiczna i pozwala ominąć proces projektowania w programach typu photoshop lub xd.  

Niestety do profesjonalnych projektów theme Divi, nie jest najlepszym wyborem, ze względu na ogromną bibliotekę skryptów, animacji, css'ów oraz ogromnego kodu php, który napędza theme i kreator wizualny. Nie wspominając, że sam wordpress jest może i dobrym system CMS, ale w tej chwili powolna i starą technologią.    

Efekt moich prac możecie zobaczyć sami pod adresem https://parkcentralny.pl.

Nazwa.pl

Chciałbym jeszcze opisać dość nieciekawą historię związaną z usługodawcą serwerów stowarzyszania WMW czyli firmą nazwa.pl. Sukces strony okazał się dość duży, pierwszego dnia w którym idea została zaprezentowana na konferencji prasowej, stronę odwiedziło 27 tysięcy osób, niestety usługa Active Cloud Pro jaką posiada stowarzyszanie WMW nie była w stanie obsłużyć tak dużego obciążenia serwera, serwer nie obsługiwał wordpressa powyłaziły dziwne błędy i jak to bywa przy takich sytuacjach rozdzwoniły się też telefony. Jak się okazuje usługa Active Cloud Pro nie jest w stanie obsłużyć więcej niż 300 osób jednocześnie a ja nie byłem w stanie nic z tym zbytnio zrobić, system serwerów ustawiony był już na wersje php 7.2 z wszystkimi możliwościami przyspieszenia jakie oferuje Nazwa.pl. Następny dzień to już 31 tysięcy odwiedzin, serwer ciągle nie wyrabiał ale i tak udało się chyba obsłużyć maksymalna ilość użytkowników.

Co ciekawe na następny dzień stowarzyszenieeout blog dostało maila od nazwy.pl, że muszą oni zmniejszyć zużycie serwera pod groźba że cała usługa zostanie wyłączona. Oczywiście została dołączona informacja że zapraszają do korzystania z usług VPS albo serwerów dedykowanych.

Sprawdzajcie limity hostingowe swoich usługodawców !

Pozdrawiam

SpaceGhost